Bezohľadný básnik a jeho obete v skutočnom príbehu vernosti a násilia
Valerián Čunderlík - muž dvoch tvárí: básnik, ktorého šarmu málokto odolal, ale aj sebecký manipulátor, ktorý svoju príťažlivosť využíval na to, aby si podmanil druhých. Minimálne štyri ženy na to doplatili. Hľadali lásku, no chytili sa do pasce zákerného sadistu. Ako vyšetrovatelia odhaľovali Čunderlíkove zločiny? Ako si vysvetľovali, že dokázal svoje partnerky trápiť, mučiť a ponižovať? A ako je možné, že mu toľko žien podľahlo a sľubovalo vernosť?
Historická true crime reportéra Dušana Mikušoviča nie je lacným opisom násilia. Autor so zmyslom pre detail skladá Čunderlíkov život z archívnych materiálov, svedeckých výpovedí, vyšetrovacích spisov, ale aj osobnej korešpondencie. Čitateľa sprevádza mysľou človeka, ktorý pod maskou elegána skrýval tvár krutého milenca. Tento príbeh vás prenesie do obdobia slovenského štátu aj socialistického Československa a odhalí osud zločinca, ktorý inšpiroval aj autorov seriálu Dunaj, k vašim službám.
Obálku ilustroval Karol Krištofovič.
O autorovi:
Dušan Mikušovič (*1986) sa ako reportér Denníka N venuje domácemu spravodajstvu, politike, médiám, ale aj histórii. Je autorom kníh Matovič. Premiér v teniskách (2021) a Neprišli sme vraždiť (2024) a trojnásobný laureát Novinárskej ceny. Vyštudoval žurnalistiku a politológiu na Masarykovej univerzite v Brne, okrem médií pracoval v reklamnej agentúre ako copywriter.
Jeho dlhoročnou záľubou je história a čítanie dobových novín, kde hľadá netradičné príbehy z československých dejín. V Denníku N pripravuje seriál Agenti a zradcovia, v ktorom sa pomocou príbehov známych aj menej známych historických osobností opätovne zamýšľa nad tým, koho sme v našich dejinách – právom či neprávom – odsúdili ako zradcu.
Autor: